SİNEMA CD ROM'DA

SİNEMA CD ROM'DA

Sinemanın doğuşu bundan tam yüz yıl önceydi. O zamanın ilkel tekniklerinden günümüzün modern tekniklerine gelinceye kadar tam yüz yıllık bir süreç yaşandı. Bu yüzyıllık süreç sonunda, sinema, artık peliküllerden taşarak manyetik ortama taşınmış bulunuyor.

Sinema görüntülerinin kaydedilmesinde, önce gümüş nitratlı filmler kullanıldı, ancak bu filmler yanmaya elverişli bir yapıya sahipti. Daha sonra pelikül yapımında kullanılan hammadde değiştirilerek filmlerin ömrü uzatıldı.

Sinema filmlerinin kaydedilmesi ve saklanmasında uzun süre tek madde olarak kalan peliküle (ham film) 1970'li yıllarda bir seçenek olarak video kasetleri eklendi. Video kasetler, filmlerin saklanmasında çok pratik bir seçenek oldu, ancak kalite olarak iyi değildi. Manyetik ortamlardan çok çabuk etkileniyordu.

Daha sonra dijital teknolojinin gelişmesiyle laser-disc'ler ortaya çıktı. Filmlerin aslına uygun bir biçimde kaydına ve bozulmadan saklanmasına izin veren bu teknoloji ses ve görüntü kaydı için şimdilik en iyi ortam. Bununla birlikte, ses alanında yaşamımıza şimdiden giren bu laser-disc'ler (compact disc, kısaca CD deniliyor), görüntü alanında henüz bir gelişme gösteremedi.

Bilgisayar teknolojisinde meydana gelen büyük gelişmeyle birlikte sinema da bu dünyada yerini buldu. Bilgisayar teknolojisine dayanan filmler yapılmayı başladı. Bunların en yenisi ve ünlüsü, sinemalarda gösterilen Jurassic Park ve televizyonda gösterilen Lawn Mover Man (Bahçıvan) filmleridir.

Bu filmler dijital teknolojinin ürünleri olmakla birlikte konumuz bu değil. Multi-Media (Çoklu Ortam) kavramı artık yaşantımıza iyice girmektedir. Bilgisayarların yaygınlaşması ve CD ROM çalıcıların bilgisayarların bir parçası olmaya başlamasıyla birlikte etkileşimli bir ortam doğdu. Artık sayfalarca kâğıt karıştırmak yerine bir kaç tuş darbesi ya da fare tıklamasıyla bilgiler elimizin altında. Bunun için CD ROM'ların tercih edilmesi oldukça büyük bir kayıt kapasiteleri olmasından. Bu CD'lere tek bir film kaydetmek mümkün olduğu gibi, etkileşimli bir bilgisayar ansiklopedisi ya da antolojisi olarak üretmek de mümkün.

Bu konuda piyasada bir kaç örnek var. Bunların arasında en iyisi Microsoft firmasının ürettiği ve her sene yenilediği Cinemania CD ROM'udur. Bundan başka, diğer firmaların çıkardığı A Hard Day's Night, Magill's Survay of Cinema, Mega Movie Guide, Midnight Movie Madness, Video Movie Guide 1994 gibi CD ROM'lar da mevcut.

Bu CD'lerde filmler hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Filmlerden başka, filmlerin yönetmenleri, filmlerde oynayan oyuncular ve ayrıca sinema türleri konusunda bilgiler bulunmaktadır. İstenirse orijinal görüntüsü bulunan filmlerden parçalar da izlenebilir. Oyuncuların fotoğraşarı ve film müziklerinden de örnekler var. Kolayca kullanılabilen bir arayüz sayesinde filmler adlarına, yönetmenlerine, oyuncularına, bağlı bulundukları akımlara ya da üretildikleri ülkelere göre aranabilmektedir. İstenirse bilgiler yazıcıdan kâğıda dökülebilir, resimler basılabilir ya da bilgisayara kaydedilerek üzerinde oynanıp başka bir belgede kullanılabilir.

Sinema tarihinin en güzel örneklerinin bulunduğu bu CD'ler umarız yakında bizim sinemamızın tarihini de içerirler. Böylece iki parmağınızın ucunda bir tarih taşımış olacaksınız.